Kolejne wpisy na naszym blogu będą prezentowały bieżące wydarzenia, akcje, konkursy, jakie odbywają się w naszej szkole. Jednak warto najpierw podsumować pierwszy okres pracy, bo działo się bardzo dużo.
1. Powstanie Szkolnego Koła Wolontariatu.
Od lat szkoła prowadzi liczne działania o charakterze charytatywnym i wolontariackim, jednak do tej pory, aby uczniowie mogli otrzymać stosowny wpis na świadectwie, potrzebowali zaświadczeń "z zewnątrz". Stąd zrodził się pomysł, aby powołać do życia Szkolne Koło Wolontariatu. I rzeczywiście - już od września takie koło działa i realizuje różne działania. Opiekunkami SKW zostały p. Monika Poźniak oraz p. Magdalena Stachowicz. Wolontariusze naszej szkoły - czyli uczniowie klas VI - VIII dołączyli do akcji wspierającej Zuzię, która już jakiś czas temu zachorowała na złośliwego raka kości udowej. Podczas spotkania, uczniowie malowali kamienie z #ZUZAWALCZACA, które następnie zabrali ze sobą aby roznieść po okolicy (i nie tylko) w celu uświadomienia społeczności w jakiej sytuacji znalazła się Dzielna Zuzia. Do tej pory nasi wolontariusze przeprowadzili wraz z Fundacją Iskierka zbiórkę pieniędzy w ramach pomocy dla #ZUZAWALCZACA , czyli Zuzi z Pawłowic. Zorganizowany został również Dzień Piżamy, który miał na celu uwrażliwić uczniów na problemy dzieci z nowotworami. Wtedy również zorganizowana została mini zbiórka dla #ZUZAWALCZACA. W październiku pod egidą SKW powstał Klub "Mini gest, maxi pomoc", którym opiekuje się pani Edyta Lala - Koczy. W ramach prac tego Klubu przygotowywana jest niespodzianka dla mieszkańców Warszowic, stąd na razie nie podamy żadnych szczegółów. Z inicjatywy p. Doroty Klos SKW przeprowadziło również zbiórkę artykułów papierniczych, dekoracyjnych oraz pomocy dydaktycznych pod hasłem "Podaj pomocną dłoń" dla uczennic z ZS nr 3 Specjalnych im J. Korczaka w Pszczynie - oddział w Pielgrzymowicach.
Szkolne Koło Wolontariatu ma też swoje logo:
2. Działania Szkolnej Rady Młodzieżowej
Choć sytuacja pandemiczna nie sprzyja SRM, nie oznacza to, że niczego w szkole nie robią. Wręcz przeciwnie - doskonale potrafią zorganizować różne ciekawe inicjatywy. I tak już we wrześniu mieliśmy w szkole Dzień Kropki, który jest utożsamiany ze świętem kreatywności, rozwijania wyobraźni oraz talentów. Powstało wtedy wspaniałe Drzewo Talentów, na którym zamiast liści uczniowie przyczepiali kolorowe kropki z zapisanym swoim talentem. Miesiąc później SRM podjęła po raz kolejny temat umiejętności uczniów, organizując Tydzień Uczniowskiej Supermocy. Przez 5 dni uczniowie wykonywali różne zadania, których nadrzędnym celem było uświadomienie, że każdy ma jakąś moc, jakiś talent. Powstały przeróżne prace. które pokazywały, jakie "moce" posiadają nasi uczniowie. Szkolna Rada Młodzieżowa zorganizowała również Dzień Chłopaka, pasowanie pierwszoklasistów oraz Dzień Postaci z Bajek. W okresie przedświątecznym członkowie SRM wraz z opiekunką p. Teresą Buchtą oraz innymi nauczycielami przygotowali kiermasz ozdób bożonarodzeniowych. Dochód z kiermaszu jest przeznaczony dla uczniów naszej szkoły, którzy borykają się z różnymi niepełnosprawnościami. SRM zorganizowała także przy współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu wirtualne Jasełka oraz konkurs piosenki świątecznej.
3. Projekty
Od września szkoła bierze udział w kilku ogólnopolskich projektach. Część z nich ma charakter długofalowy, inne to jednorazowe wydarzenia.
Jako szkoła wzięliśmy udział w akcji "Szkoła do hymnu", która miała miejsce 11 listopada. Część naszych uczniów była wówczas na kwarantannie, ale nie przeszkodziło im to we wspólnym odśpiewaniu hymnu o godz. 11.11.
Klasy VIII dołączyły do akcji wymiany kartek pocztowych pisanych w języku niemieckim. W ten sposób zawarta została korespondencyjna znajomość z uczniami z jednej z poznańskich szkół.
Klasy I - III biorą udział w całorocznym projekcie "EKO Szkoła", w ramach którego promowane są wszelkie działania proekologiczne.
Klasa II b dołączyła do projektu "Być jak Ignacy". Wykonują liczne zadania, których celem jest promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczenie oraz popularyzację osiągnięć polskich naukowców i wynalazców. Za każde wykonane zadanie otrzymują punkty i w ten sposób biorą równocześnie udział w konkursie w ramach tego projektu.
Jako szkoła przystąpiliśmy też do projektu "Laboratoria przyszłości". Sprzęt powoli dociera do szkoły, więc przed nami spore wyzwanie związane z wygospodarowaniem miejsca na te wszystkie nowości:)
4. Inne inicjatywy
W tym roku nie tylko pracownicy szkoły zostali przeszkoleni z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. dzięki uprzejmości dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących p. Andrzeja Wowry oraz nauczyciela klas medycznych w ZSO p. Grzegorza Pisarka, gościliśmy w szkole uczniów klas trzecich o profilu medycznym. Pokazali oni drugo- i trzecioklasistom, w jaki sposób bandażuje się urazy, jak prawidłowo ułożyć poszkodowanego oraz w jaki sposób bez wysiłku i bezpiecznie przewrócić rannego z brzucha na plecy. To była niezapomniana lekcja.
Uruchomiliśmy we wrześniu stronę szkoły na Facebook'u, dzięki czemu możemy docierać z informacjami o tym, co się dzieje w szkole do szerszego grona odbiorców.
Przeprowadzony został konkurs na logo szkoły. Wyróżniono 3 projekty, a jeden z nich został nieco uproszczony graficznie i stał się naszym logo. To projekt Oliwii z klasy 7b:
A tak wygląda nasze logo:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz